Czyste Tatry

1 czerwca 2012

 

Tysiąc wolontariuszy pozbiera śmieci z tatrzańskich szlaków. W ostatni weekend czerwca startuje akcja „Czyste Tatry”. W ideę największego sprzątania Tatr w historii angażują się turyści z całej Polski.W sobotę 30 czerwca o godz. 15:00, na wszystkich wierzchołkach polskich Tatr dopuszczonych do ruchu turystycznego staną wolontariusze wyposażeni w specjalne worki oraz plecaki na śmieci. Po przekazaniu pozdrowień między szczytami, rozpoczną schodzenie zbierając wszystkie odpadki z terenu parku narodowego. Celem akcji jest rozbudzenie świadomości ekologicznej wśród Polaków oraz szeroko zakrojona akcja edukacyjna dotycząca Tatr. Wielkie sprzątanie zaplanowano przed kulminacją sezonu turystycznego.

– To najdłuższe dni w roku, po których w Tatry zwykle ruszają tłumy. Nie chodzi nam o posprzątanie po turystach ale o pokazanie jak piękna jest przyroda nieskażona odpadami. Wierzymy, że taka forma akcji pozwoli jeszcze bardziej zainteresować społeczeństwo problemem zaśmiecania gór. Wszystko po to, by dotrzeć do jak największej ilości osób odwiedzających parki narodowe – mówi organizator projektu Albin Marciniak z krakowskiego Klubu Podróżników Śródziemie.

Pilotażowe sprzątanie szlaków przeprowadzono na Hali Krupowej w Beskidzie Żywieckim i na Luboniu Wielkim w Beskidzie Wyspowym oraz na Trzech Koronach w Pieninach Kilkadziesiąt osób pracujących na kilku trasach zebrało łącznie ponad 50 worków śmieci.

Projekt od strony technicznej wspiera Tatrzański Park Narodowy, którego funkcjonariusze zorganizują transport nieczystości do zakopiańskiej kompostowni. Nad bezpieczeństwem wolontariuszy czuwać będzie Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Z myślą o uczestnikach i obserwatorach, na zakopiańskiej Równi Krupowej przygotowany zostanie Base Camp z bezpłatnym polem namiotowym. Wszyscy biorący udział w akcji będą mogli z niego korzystać bezpłatnie od godz. 16.00 w czwartek aż do poniedziałku. W centrum miasteczka namiotowego powstanie press room otoczony przez stanowiska patronów projektu.

W trakcie finału sprzątania Tatr, przeprowadzona zostanie także akcja krwiodawstwa. W Base Campie rozstawiony będzie punkt Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie oddział terenowy w Zakopanem. Zbiórka krwi ma na celu zabezpieczenie zapasów szpitala w Zakopanem do którego transportowani są turyści poszkodowani na szlakach. Punkt będzie czynny w niedzielę 1 lipca w godz. 9.00 – 15.00.

Honorowy patronat nad największym sprzątaniem Tatr w historii objął burmistrz Zakopanego Janusz Majcher oraz Wojewoda Małopolski Jerzy Miller. Do akcji włączyli się także znani sportowcy i himalaiści m.in. Rafał Sonik, pierwszy polak, który stanął na podium Rajdu Dakar oraz Leszek Cichy, pierwszy zimowy zdobywca Mount Everest, który osobiście wyruszy na szlak.

Szczegółowy kalendarz oraz formularz uczestnictwa z możliwością wyboru trasy znajduję się na stronie organizatora www.czystetatry.pl

Michał Parwa