Prośba od Inicjatywy Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały”

15 grudnia 2009

Koledzy (i Koleżanki),

Zbliża się pora klubowych spotkań wigilijnych, podsumowań roku itp. Zwracamy się do Was z prośbą o wykorzystanie tej okazji do rozpropagowania problemów, z jakimi zetknęła się Inicjatywa Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały”.

Jak podawał na ostatnim Krakowskim Festiwalu Górskim kol. Mariusz Biedrzycki, założyciel „Naszych Skał”, wśród 174 rejonów, które ekplorowaliśmy w stuletniej historii polskiego wspinania skałkowego, aż 132 rejony utraciliśmy, lub możemy utracić w ciągu kilku najbliższych lat. To 3/4 miejsc, w których się wspinamy!

„Nasze Skały”, które działają od kwietnia zeszłego roku, zajęły się negocjacjami w sprawie dostępu do 52 „konfliktowych” rejonów. Odzyskały 4 uprzednio zamknięte rejony, pozyskały 3 nowe, „prywatne”. Dodatkowo, wraz z Komisją Skalną PZA, kompletnie wyposażyły Dol. Kobylańską i Okiennik Wielki, zajęły się koordynacją kompleksowego sprzątania i odkrzaczania rejonów itp.

Wydawałoby się, że wobec takich problemów, ale i sukcesów w pierwszym roku działalności, nikt z naszego środowiska nie przejdzie obojętnie. Wielkie nadzieje pokładano w zbiórce 1% podatku PIT, organizowanej przez Fundację Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jurka Kukuczki. Tymczasem w 2009 r. (na początku drugiego roku działalności „Naszych Skał”) Inicjatywę wpłatami dedykowanymi wsparły tylko 263 osoby! Zebrano w ten sposób 22 tys. złotych.

Ze względu na przyjęty model działania (działająca społecznie Rada Inicjatywy wytycza cele i nadzoruje opłacanego dyrektora operacyjnego, który z kolei kieruje działaniami wolontariuszy), który sprawdził się w praktyce, budżet Inicjatywy powinien wynosić w skali roku minimum 100 tys. zł. Ponieważ fundusz założycielski, który tuż powstaniu Inicjatywy przekazały Fundacja im. Kukuczki i PZA, wyczerpał się, oznacza to, że „Nasze Skały” za kwartał mogą przestać istnieć!

Właśnie teraz ważą się losy, czy Inicjatywa przetrwa, czy nie. Liczy się każda złotówka! Co możecie zrobić? Po prostu zrzutkę do puszki, czy zebrać symboliczną opłatę za wstęp na tradycyjny, coroczny pokaz slajdów lub wprowadzić wpisowe na klubowe zawody, które zawsze były bezpłatne. To tylko niektóre pomysły, ważne by zebrane środki przelać jak najszybciej na konto:

Polski Związek Alpinizmu

  1. Noakowskiego 10/12

00-666 Warszawa

Kredyt Bank SA:

40 1500 1126 1211 2009 3922 0000

 

koniecznie z dopiskiem: „Darowizna na cele statutowe – Nasze Skały”

Jednym z organizatorów Inicjatywy jest PZA. Choćby z tego powodu musimy zrobić wszystko, żeby „Nasze Skały” przetrwały. Dzięki temu mamy ciągle jeszcze szansę nadal się wspinać i szkolić w naszych skałach.

 

Z taternickim,

w imieniu zarządu PZA

Maciek Ciesielski