GASZERBRUM II EXPEDITION 2011

7 czerwca 2011

GASZERBRUM II EXPEDITION 2011

Bydgoszczanie jeszcze tak wysoko nie byli! Jako przedstawiciele Klubu Wysokogórskiego w Bydgoszczy z radością informujemy, że wielkimi krokami zbliża się długo oczekiwana wyprawa w góry wysokie, której celem tym razem będzie zdobycie ośmiotysięcznika Gasherbrum II. Udział w tej wyprawie wezmą dwaj członkowie Klubu Wysokogórskiego w Bydgoszczy: Darek Suchomski i Łukasz Karpiński.

Gaszerbrum II – najniższy ośmiotysięcznik Karakorum o sylwetce regularnej piramidy. Leży na północ od Gaszerbruma I, od którego oddzielony jest przełęczą Gaszerbrum. Nazwa wszystkich szczytów pochodzi od słów rgasha brum w języku balti, co oznacza „Piękną Górę” lub „Świecącą Ścianę”. W pierwszej klasyfikacji Karakorum określany był jako K4.

Góra już  1934, została eksplorowana przez wyprawę poprowadzoną przez znanego alpinistę Güntera O. Dyhrenfurtha dokonała rekonesansu grupy Gaszerbrumów. Na kolejnych alpinistów góra musiała czekać 22 lata i poddała się niemal bez walki, za pierwszym razem. 7 lipca 1956 roku austriacka wyprawa pod kierownictwem Fritza Moraveca zdobyła wierzchołek. Oprócz kierownika wyprawy, szczyt osiągnęli jeszcze Joseph Larch i Hans Willenpart. Austriacy rozpoczęli wspinaczkę z lodowca Gaszerbrum Południowy, następnie południowo-zachodnim żebrem i śnieżnym tarasem na grań wschodnią, skąd na wierzchołek. Gaszerbrum II nie był w tamtych czasach zbyt obleganym szczytem. Kolejna wyprawa znalazła się u jego podnóży dopiero w 1975. Francuzi poprowadzili wówczas nową drogę południowym żebrem. Byli to Marc Batard i Yannick Seigneur. 13 dni po ich wejściu na szczycie stanęli pierwsi Polacy.

Kilka słów o uczestnikach:

Dariusz Suchomski– członek Klubu Wysokogórskiego w Bydgoszczy. Wspina się od 1995 roku, latem i zimą w różnych górach świata (Tatry, Dolomity, Alpy, Pamir, Atlas, Góry Dynarskie, Apeniny, Sierra Nevada). Zdobył między innymi tak słynne góry jak Mount Blanc (4810 m n.p.m), Matterhorn (4478m n.p.m.), Piz Badile(3308m n.p.m.), Pik Lenina (7134m n.p.m.) W Tatrach był przeszło 50 razy a w górach całego świata przeszło 200 razy.

Łukasz Karpiński– członek Klubu Wysokogórskiego w Bydgoszczy, wspina się od 2003 roku, latem i zimą w różnych górach świata (Tatry, Dolomity, Alpy, Pamir, Atlas, Góry Dynarskie). Zdobył między innymi tak słynne góry jak Piz Badile(3308m n.p.m.) Toubkal(4165m n.p.m), Pik Lenina (7134m n.p.m.) Jest wielokrotnym medalistą rangi ogólnopolskiej Wojska Polskiego w różnych dyscyplinach wytrzymałościowych.

Więcej informacji możecie znaleźć na stronie poświęconej wyprawie: