Wyprawa na Aconcaguę

21 października 2009

Infomujemy, że Klub Wysokogórski w Bydgoszczy organizuje wyprawę na najwyższy szczyt obu Ameryk i zarazem najwyższy szczyt wznoszący się poza Azją – Aconcaqua.

źrodło: Wikipedia

Wyprawa odbędzie się na przełomie stycznia i lutego w 25 rocznicę zdobycia szczytu przez wybitną polską himalaistkę Wandę Rutkiewicz.

Aconcagua, Cerro Aconcagua (w języku keczua: AcconcahuacKamienny Strażnik) liczący 6962 m n.p.m., leży w Andach Południowych, w Kordylierze Głównej, na obszarze Argentyny, nieco ponad 110 km na północny zachód od miasta Mendoza.

Aconcagua tworzy rozległy masyw (o długości 60 km), zbudowany głównie z granitów. Jest pokryty wiecznymi śniegami i lodowcami, z których 7 spływa na wysokość 3900 m n.p.m.

Po raz pierwszy szczyt zdobył Szwajcar Matthias Zurbriggen 14 lipca 1897. W 1934 pierwsza polska wyprawa andyjska (Stefan Daszyński, Konstanty Jodko-Narkiewicz, Stefan Osiecki, Wiktor Ostrowski) wytyczyła nową drogę od strony wschodniej przez lodowiec, nazwany później Lodowcem Polaków.

Z uwagi na specyficzne warunki atmosferyczne uważany za kluczowy etap treningu przed atakiem na Mount Everest. Jest celem licznych wypraw alpinistycznych.

Jako najwyższy szczyt Ameryki Południowej wchodzi w skład tzw. Korony Ziemi.